понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, choć nierzadko służą także za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z PCV buduje się w słonecznych położeniach, w których szybko wzrastają i mocno gęstnieją. Mnóstwo szyku maja tez takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek czy tez kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie kwitną, jednak wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety z PCV mogą być niezmiernie wysmukłe, choć wypada je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot konstruuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku z Kwidzyna stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий